Nastolatek i terapia

Dorastanie to niezwykle burzliwy okres. Często nastolatkowi trudno sobie poradzić z bliskimi, ze szkołą, z rówieśnikami, z własnymi emocjami.

Pojawia się pytanie. Może potrzebny jest psycholog, psychoterapia? I zaraz kolejne. Co inni powiedzą?  Czy psycholog naprawdę może mi pomóc? 

Nastolatek i terapia – czy to ma sens?

Czy fakt, że chodzę na terapię znaczy, że coś jest ze mną nie tak?  Jednak, kiedy boli mnie ząb – idę przecież do dentysty… Trudności wymagające interwencji psychologicznej, czy psychoterapeutycznej ma jeden na pięciu nastolatków. Zgłoszenie się do psychologa jest w takiej sytuacji przejawem „zdrowego rozsądku”, wyrazem dbania o siebie i swoją przyszłość.

Nasze zdrowie psychiczne ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, na to, jak się czujemy, co myślimy, jak działamy w różnych sytuacjach. Często jest tak, że czujemy się źle nie przez to, jacy jesteśmy, a ze względu na okoliczności, to co jest dookoła nas, jak – sytuacja szkolna, rodzinna, sprawy związane z rówieśnikami, związki, poszukiwanie, odkrywanie i zrozumienie samego siebie. Jeśli nasze uczucia, myśli, działania utrudniają nam codzienne funkcjonowanie lub powodują, że piętrzymy przed sobą przeszkody być może warto pomyśleć o poszukaniu wsparcia u specjalisty.

Kiedy szukać pomocy?

Jest kilka sytuacji, kiedy możemy a nawet powinniśmy skorzystać z pomocy, psychoterapeutycznej, to między innymi, nadmierny stres, przemoc – w szkole, w rodzinie, problemy w relacjach z innymi, problemy kontrolą emocji, czy obniżonym nastrojem.

Stres 
Stres jest codziennym i powszechnym elementem naszego życia, często też pomaga – na przykład zmobilizować się do nauki, skoncentrować na egzaminie. Jednak, jeżeli jest go za dużo i na dodatek odbieramy go jako dodatkowe obciążenie, warto popracować ze specjalistą nad umiejętnością radzenia sobie ze stresem, relaksacją, czy koncentracją w trudnych sytuacjach. Czasem warto też poszukać wsparcia w kryzysie, na przykład, kiedy boimy się tego, co może sie za chwilę wydarzyć, zamartwiamy się o swoją przyszłość, paralizuje nas trach i doświadczamy ataków paniki.

Przemoc
Przemoc w otoczeniu jest zawsze dla młodego człowiek ogromnym obciążeniem, niezależnie od tego, czy ma miejsce w domu, czy poza nim, zawsze osłabia i może powodować różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, wymagające wsparcia psychoterapeuty. Osoba doświadczająca przemocy powinna o tym rozmawiać  - najlepiej z kimś zaufanym lub przynajmniej życzliwym i neutralnym. Może ale nie musi to psycholog, czasem pomóc może lekarz, pedagog, nauczyciel, czy pracownik socjalny.

Trudności w relacjach
Dorastanie to okres, w którym szczególnie ważne są relacje z rówieśnikami, jeżeli ich nie ma, szybko się kończą, są toksyczne, warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić. Czasem wystarczy  zmiana otoczenia, jednak częściej potrzebna jest zmiana perspektywy w patrzeniu na siebie i innych. Niekiedy przydaje się grupa wsparcia lub trening umiejętności społecznych.

Żałoba
Utrata kogoś z rodziny, śmierć kogoś bliskiego to zwykle ogrmy kryzys, z którym trudno poradzić sobie w samotności. Przyjaciele, rodzina zwykle są wsparciem, jednak nie zawsze, mimo dobrych intencji, wiedzą jak pomóc. Dlatego czasem warto porozmawiać z kimś, kto zna i dobrze rozumie mechanizmy wiążące się z żałobą i wie, jak rozmawiać wtedy z młodym człowiekiem.

Obniżony nastrój
Złe samopoczucie, przygnębienie, brak chęci do działania, brak wiary w siebie, czasem złość i żal do świata są naturalne dla każdej czującej istoty. Problem pojawia się, jeżeli pojawiają sie często, utrzymują zbyt długo, odbierają chęć do życia, czy zniechęcają do przebywania z innymi.

Rodzaje terapii

Praca z nastolatkiem może przybierać formę terapii indywidualnej (spotkanie jeden na jeden z psychoterapeutą) lub grupowej (praca z grupie – zazwyczaj w podobnym wieku lub z podobnymi trudnościami), w niektórych sytuacjach wskazana jest terapia rodzinna (skoncentrowana na sytuacji rodzinnej – rodzice i dzieci razem). 

Autor: Dorota Górecka, psycholog, psychoterapeuta

Zapraszamy do Centrum Zmian!

Umów się na wizytę: Warszawa (Ursynów), ul. Lanciego 19

Umów się na wizytę: Piaseczno, ul. Kościuszki 32b