Związek a jakość życia

Kiedy jesteśmy szczęśliwi mamy większą szansę na zbudowanie szczęśliwego związku – udany związek powoduje, że jesteśmy szczęśliwi...

Bliskie więzi emocjonalne  z innymi istotami ludzkimi stanowią centrum, wokół którego obraca się życie człowieka, nie tylko wtedy, gdy jest niemowlęciem, dzieckiem uczącym się chodzić czy uczniem, lecz także w okresie dojrzewania, w wieku dojrzałym i aż do starości.  Z tych bliskich więzi emocjonalnych człowiek czerpie siłę  i radość życia”.  

John Bowlby 

Czy w związku jesteśmy szczęśliwsi? Czy związek partnerski sprzyja szczęściu, czy szczęście związkowi? Na pewno relacja ta jest skomplikowana. 

Relacje i więzi. Czy są ważne? 

Co  dają nam bliskie więzi z drugim człowiekiem? Poczucie zrozumienia, bo warunkiem adaptacji społecznej jest poczucie bycia rozumianym  w tym, co przeżywamy. Czy jednak zawsze nasi najbliżsi nas do tego zachęcają? Przecież wiedzą co chcemy powiedzieć - „ty zawsze, ty nigdy, znowu masz pretensje  o to, że…”. Więzi, relacje  z najbliższymi dają także niezbędne wsparcie w trudnych chwilach. Jednak jak to jest,  że często najtrudniejszymi sprawami dzielimy się z ludźmi przypadkowymi? Dostajemy wsparcie od ludzi znacznie odleglejszych od naszej intymności. Musimy też czuć się potrzebni, a także doznawać radości i przyjemności w byciu  z drugą osobą.

Rodzina - co daje, co zabiera?

Rodzina sprawia, że czujemy się potrzebni, ale czujemy się także ograbieni z czasu i uciekamy w przyjemności przypadkowych spotkań bez zobowiązań  i pretensji. Więc jak to jest,  że więzi wiążą (łączą) i wiążą (pętają)? Nestor polskiej psychiatrii Andrzej Kępiński napisał: „Osobowość partnerów polaryzuje się w kierunku wzajemnie się uzupełniającym.”  To znaczy, że dopełniamy się przeciwieństwami. Brakuje nam drugiej osoby, jednak im bardziej nam jej brakuje, tym większy czujemy dyskomfort - jesteśmy tylko przywiązani do siebie, a nie bliscy sobie. 

Miłość jako sens życia?

Jak najczęściej odpowiadamy na pytanie: co jest nam niezbędne do szczęścia? Większość z nas mówi wtedy  o miłości.  Dlaczego? Psychologowie ewolucyjni uważają, że ci nasi przodkowie, którzy decydowali się na tworzenie stałych związków, mieli większe szanse na wychowanie większej liczby dzieci i przekazanie im swoich genów.  Współcześnie to właśnie bliskie związki rodzinne, przyjacielskie traktujemy, jako coś, co nadaje sens naszemu życiu. 

Czy w związku  jesteśmy szczęśliwsi?  

Czy związek partnerski sprzyja szczęściu, czy szczęście związkowi? Na pewno relacja ta jest skomplikowana. Kiedy jesteśmy szczęśliwi mamy większą szansę na zbudowanie szczęśliwego związku – udany związek  powoduje,  że jesteśmy szczęśliwi.  Udane małżeństwo (zbudowane na więziach, a nie więzach) przyczynia się do szczęścia, ze względu na wsparcie, akceptację  i poczucie bezpieczeństwa jakie nam zapewnia. 

Na czym polega dobry związek? 

Dobre związki to przede wszystkim te relacje, które zapewniają nam  bliskość, równość, poczucie intymności, wsparcia emocjonalnego i równowagi. Pozwalają dzielić się troskami, radościami, marzeniami  i zmartwieniami. Dobre  małżeństwo to także przyjaźń  i zaangażowanie  we wspólny cel. 

Najważniejsze cechy bliskich relacji

Gerald Corey i Marianne Schneider-Corey – psychologowie zajmujący się relacjami w bliskich związkach wyodrębnili kilkanaście najważniejszych cech bliskich relacji. Często  sięgamy do podobnej listy na zakrętach naszych związków, w chwilach oddalenia od partnera i sytuacjach, kiedy czujemy potrzebę zmian.  Sprawdźmy, czy  w naszym związku: 

 • Zachowujemy własną, tożsamość 
 • Pragniemy partnera,  ale możemy żyć też bez  niego
 • Potrafimy otwarcie rozmawiać o sprawach ważnych dla  naszego  związku
 • Przyjmujemy odpowiedzialność za swoje  szczęście  i nie obwiniamy partnera jeśli  jesteśmy  nieszczęśliwi
 • Pracujemy nad tym, by podtrzymać związek
 • Dobrze się razem bawimy, cieszymy  się z robienia czegoś wspólnie
 • Rozwijamy się i otwieramy na nowe doświadczenia
 • Staramy się o utrzymanie miłosnego charakteru naszego związku
 • Jesteśmy sobie równi
 • Troszczymy się o partnera
 • Unikamy manipulowania partnerem
 • Idziemy w życiu oboje  w kierunku dla nas osobiście znaczącym
 • Jesteśmy razem z wyboru, a nie przez wzgląd na dzieci, z poczucia obowiązku czy dla wygody
 • Umiemy poradzić sobie  ze złością w związku
 • Szanujemy i uznajemy potrzebę samotności partnera
 • Nie oczekujemy, że druga strona będzie robiła dla nas to, co sami możemy dla siebie zrobić
 • Zachęcamy się nawzajem do rozwoju.

Budowanie związku

Budowanie dobrego związku jest bardzo trudne, wymaga intensywnej pracy i otwartości od obu stron. Co w naszym związku jest w tej chwili najważniejsze? Na jakim jego etapie  jesteśmy? Czy potrzebna nam głębsza relacja, czy płytsza?  Ile energii i czasu chcemy poświęcić na jej budowanie?  Te pytania powinniśmy pewnie zadawać sobie o wiele częściej. Bliskie związki uczą nas rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z trudnościami.  Razem zwykle  pełniej potrafimy czerpać radość z życia  i korzystać z tego, co ono nam niesie.  Tym, co najtrudniejsze jest wspólnota zaangażowania  w związek. Gdy inwestujemy wówczas, gdy jest „źle” najczęściej jest to wynikiem nierównowagi -jeden z partnerów odchodzi emocjonalnie, a drugi walczy o niego, później zamiana. Taki układ to tylko przywiązanie, a nie bliskość czyli wierność sobie. Abyśmy byli wierni sobie i wierni wobec drugiej osoby musimy wzajemnie o siebie  i drugą osobę dbać. Codziennie, a nie tylko wówczas, gdy boli. 
 
Autor: Dorota Górecka, psycholog, psychoterapueta

Zapraszamy do Centrum Zmian!

Umów się na wizytę: Warszawa (Ursynów), ul. Lanciego 19

Umów się na wizytę: Piaseczno, ul. Kościuszki 32b