ADHD u osób dorosłych

Zapraszamy do lektury wywiadu z mgr Dorotą Krupińską, która w Centrum Zmian wspiera dorosłe osoby neuronienormatywne. Dziś porozmawiamy o ADHD u dorosłych.


DOROTA KRUPIŃSKA - Praktyk Specjalistka Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach. Wspiera dorosłe osoby neuronienormatywne (Zespół Aspergera, ADHD, osoby wysokowrażliwe i in.)


DK: ADHD to nie choroba tylko inne „oprogramowanie” mózgu, i nie dotyczy - tak jak się stereotypowo kojarzy - małych, nadmiernie ruchliwych chłopców. Czasem wymaga leczenia farmakologicznego a niekiedy wystarczy terapia, żeby lepiej poznać siebie i nauczyć się korzystać z własnej odmienności i stworzyć „instrukcję obsługi siebie”.

Jakie trudności może mieć osoba dorosła z ADHD?
DK
: Objawy ADHD, a co za tym idzie problemy z nim związane, towarzyszą osobie przez całe życie. Kłopoty u dorosłych mogą dotyczyć różnych sfer życia. W sferze zawodowej mogą to być problemy z koncentracją, dotrzymywaniem terminów, organizacją i efektywnością pracy. W życiu prywatnym często obserwujemy kłopoty z utrzymaniem porządku, dokończeniem zadań, pamiętaniem o obowiązkach. Do tego dochodzą problemy w relacjach interpersonalnych i radzeniu sobie z emocjami, co może prowadzić do obniżonej samooceny, lęku, depresji, a nawet uzależnień.

Czy świadomość bycia osobą z ADHD pomaga?
DK
: Objawy ADHD to nie tylko nadpobudliwość i nadmierna ruchliwość. To także zaburzenia koncentracji, łatwość rozpraszania się, zapominanie, impulsywność, działanie bez zastanowienia i problemy z panowaniem nad emocjami. Zrozumienie, skąd się one biorą, ułatwia radzenie sobie z nimi i z samym sobą oraz większy komfort życia w zgodzie ze sobą.
Świadomość ADHD niesie wiele korzyści, w tym: 

  • Lepsze zrozumienie siebie: swoich mocnych i słabych stron, a także tego, dlaczego pewne rzeczy są dla nas trudniejsze.
  • Możliwość dostosowania otoczenia: wprowadzenia strategii i narzędzi do radzenia sobie z objawami, stworzenia środowiska sprzyjającego koncentracji i produktywności, a także zmniejszenia stresu i frustracji.
  • Skuteczniejsze funkcjonowanie: łatwiejsze szukanie odpowiedniej pomocy, dobór odpowiedniej terapii i leków, a także lepsza współpraca z psychologiem lub psychiatrą.
  • Wsparcie i zrozumienie: możliwość nawiązania kontaktów z innymi osobami z ADHD, znalezienia grup wsparcia i forum internetowych, a także otrzymania pomocy i zrozumienia ze strony rodziny i przyjaciół.
  • Większą motywację: zrozumienie swoich potrzeb i możliwości, uświadomienie sobie, że ADHD nie jest przeszkodą w osiąganiu celów, a także zwiększenie motywacji do pracy nad sobą i rozwoju osobistego.

Jakie korzyści z terapii może mieć osoba z ADHD?
DK: Terapia może mieć różne cele, w zależności od potrzeb osoby. Może prowadzić do:

  • Poprawy koncentracji i skupienia uwagi: nauka skupiania się na zadaniu przez dłuższy czas, lepszego organizowania czasu i obowiązków, a także opanowania technik planowania i zarządzania czasem.
  • Wzrostu produktywności: w szkole, na studiach i w pracy.
  • Poprawy umiejętności komunikacyjnych: nauka lepszej komunikacji z innymi ludźmi, rozwiązywania konfliktów i budowania zdrowych relacji.
  • Wzrostu pewności siebie i poczucia kompetencji: lepsze radzenie sobie w życiu zawodowym i osobistym.

Czy to wystarczy, żeby zapomnieć o problemach z ADHD?
DK: Z ADHD się nie wyrasta, ale można i trzeba nauczyć się akceptować swoje słabe strony i skupiać się na swoich mocnych. Takie podejście zdecydowanie zmniejsza ryzyko nawrotów stanów lękowych i depresyjnych. Zrozumienie swoich potrzeb i możliwości pomaga uświadomić sobie, że ADHD nie musi być przeszkodą w rozwoju i osiąganiu celów. Wiedza o tym,  że jestesmy w stanie zmienic swoje życie na lepsze daje nam motywację do pracy nad sobą i rozwoju osobistego.

Jakie pierwsze kroki osoba dorosła podejrzewająca u siebie ADHD powinna podjąć?
DK
: Dorosła osoba podejrzewająca u siebie ADHD powinna w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Specjalista przeprowadzi wywiad i badania diagnostyczne, aby potwierdzić lub wykluczyć ADHD. W razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię i leczenie.

Czy osoby z ADHD mogą żyć normalnym życiem?
DK
: Tak, osoby z ADHD mogą żyć normalnym życiem. Dzięki odpowiedniej terapii i leczeniu mogą nauczyć się radzić sobie z objawami i funkcjonować w różnych sferach życia. Często też odnoszą sukcesy w nauce, pracy i życiu prywatnym.

Dziękujemy za rozmowę