Dlaczego nie warto się spieszyć

Stare polskie przysłowie mówi “Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”, dlatego zachęcamy Was do rozważenia plusów powolności.

Warto robić rzeczy w umiarkowanym tempie, skupiać się na jakości wykonania zadań i cieszyć się procesem, zamiast pędzić bezmyślnie do celu.

  • Gdy się nie spieszymy mamy szansę popełniać mniej błędów.  Pośpieszne działanie może prowadzić do niedokładności, niedopatrzeń lub przeoczeń, których można często uniknąć, pracując w spokojniejszym tempie.
  • Spokojniejsze tempo pracy pozwala na bardziej racjonalne i efektywne podejmowanie decyzji, ponieważ spiesząc się, często poddajemy się niezdrowemu stresowi. Presja czasu może wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, powodować frustrację, nerwowość i niezdolność do skupienia. 
  • Pracując wolniej mamy możliwość skoncentrowania się na szczegółach, kreatywności i docenieniu procesu. Możemy czerpać więcej radości i  satysfakcji z działania.
  • Wolniejsze działanie może nas uchronić, przed bezrefleksyjnym uleganiem presji społecznej, oczekiwaniom innych. Pośpiech może skutkować tym, że nie poświęcamy wystarczająco czasu na rzeczy naprawdę ważne, takie jak relacje z bliskimi, rozwijanie swoich umiejętności czy dbanie o własne zdrowie.
  • Refleksja i samorozwój są ważne dla naszego rozwoju i osiągnięcia satysfakcji w życiu - trudno jednak o to zadbać w ciągłym pośpiechu.

Jeśli czujesz, że w Twoim życiu jest za dużo stresu i pośpiechu, ale nie wiesz, jak to zmienić, albo wiesz jak, ale brakuje Ci motywacji, zapraszamy Cię na konsultację rozwojową z psychologiem/psychoterapeutą - pomagamy nie tylko w radzeniu sobie z kryzysem. Wspieramy również osoby, których celem jest poprawa jakości życia.