Jak zadbać o zdrowie psychiczne na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia i nowego początku, ale może być również okresem wyzwań dla zdrowia psychicznego. W tym czasie możemy doświadczać różnych trudności, od wahań nastroju zaczynając, na stresie związanym z presją zmian kończąc.

Wahania nastroju, depresja wiosenna i zaburzenia lękowe
Dłuższe dni i zmiany temperatury mogą wpływać na poziom hormonów, co z kolei może prowadzić do wahań nastroju, drażliwości i lęku. U niektórych osób wiosna może wywołać objawy depresji, takie jak smutek, brak energii, problemy ze snem i apetytem. Wiosną mogą nasilać się objawy lęku, takie jak panika, napady nerwowości i agorafobia.

Problemy ze snem i koncentracją
Dłuższe dni i zmiany temperatury mogą utrudniać zasypianie i utrzymanie snu. Wiosną może też być trudniej skupić się na zadaniach i obowiązkach.

Nadmierny pobudzenie i FOMO (Fear of Missing Out)
Wiosną, gdy ludzie częściej spędzają czas na zewnątrz i angażują się w różne aktywności, może nasilać się lęk przed pominięciem czegoś ważnego. Niektóre osoby mogą doświadczać nadmiernego pobudzenia i niepokoju w tym okresie.

Porównania społeczne i presja na zmiany
Gdy obserwujemy innych ludzi cieszących się pięknem pogody i spędzających czas wolny, może dochodzić do porównań społecznych i obniżenia poczucia własnej wartości. Wiosna może być również postrzegana jako czas na zmiany i nowe początki, co może generować presję i stres.

Oto kilka wskazówek, jak zadbać o siebie w tym czasie:

Spędzaj czas na świeżym powietrzu
Dłuższe dni i cieplejsza pogoda sprzyjają przebywaniu na zewnątrz. Korzystaj z tego i spaceruj, jeździj na rowerze, uprawiaj sporty lub po prostu posiedź w parku. Kontakt z naturą ma udowodniony pozytywny wpływ na samopoczucie i redukuje stres.

Zadbaj o odpowiednią dietę
Warto zadbać o lekką i pełnowartościową dietę bogatą w warzywa, owoce, chude białko i pełnoziarniste produkty. Unikaj przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i tłuszczu.

Dbaj o regularny sen
Wiosną może dochodzić do zaburzeń snu ze względu na dłuższe dni i zmiany temperatury. Staraj się jednak kłaść spać i wstawać o regularnych porach, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu.

Bądź aktywna/y fizycznie
Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu. Wybierz formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność i ćwicz co najmniej 30 minut dziennie.

Spędzaj czas z bliskimi, znajdź czas dla siebie
Relacje społeczne są niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego. Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi, rozmawiaj o swoich uczuciach i wspierajcie się nawzajem. Znajdź też czas dla siebie na relaks, czytanie książki, słuchanie muzyki lub inne hobby, które sprawia Ci radość.

Jeśli czujesz się źle, nie wahaj się szukać pomocy psychologa lub psychiatry. Pamiętaj, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Stosując te proste wskazówki, możesz poprawić swoje samopoczucie i w pełni cieszyć się wiosną.


Sprawdź, jak możemy pomóc -  Przeczytaj o tym, jakiego rodzaju wsparcie możesz u nas uzyskać. Poznaj nasze metody pracy i naszych specjalistów.