Terapia ręki
Terapia ręki, dedykowana dzieciom i dorosłym, koncentruje się na poprawie kontroli ruchów kończyny górnej. Wskazania obejmują trudności z koordynacją, samoobsługą i grafomotoryką. Cele terapii, dostosowywane do potrzeb pacjenta, skupiają się na wzroście precyzji ruchów, sprawności manualnej i rozwijaniu koordynacji oko–ręka, przywracając efektywne posługiwanie się ręką.
Terapia ręki to kompleks indywidualnie dostosowanych i skoordynowanych działań oraz ćwiczeń, mających na celu usprawnienie mechanizmów kontrolujących ruchy kończyny górnej. Jej głównym celem jest poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni.
Przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, terapia ręki obejmuje również osoby dorosłe, które utraciły sprawność w posługiwaniu się ręką.
Wskazania do terapii ręki obejmują zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, znajdujące się w sytuacjach charakteryzujących się:
- Trudnościami w planowaniu ruchowym.
- Problemami z koordynacją pracy obu rąk.
- Trudnościami w nauce samoobsługi, takimi jak ubieranie się czy zapinanie guzików.
- Nieadekwatnym dostosowaniem siły i szybkości ruchów do wykonywanej czynności.
- Zaburzeniami sprawności grafomotorycznej, wyrażającymi się brakiem chęci lub umiejętności wycinania, rysowania czy malowania, niestarannym pismem oraz brakiem przyjemności w nowych formach zajęć wymagających użycia rąk.
- Trudnościami w trzymaniu kredek czy ołówka, charakteryzującymi się wypadaniem przedmiotów z dłoni lub przebijaniem kartki pod ich naciskiem.
- Problemami z koncentracją.
- Nieprawidłową postawą ciała.
- Niechęcią do dotykania różnych faktur.
- Zaburzeniami koordynacji oko–ręka.
- Zbyt wolnym lub zbyt szybkim tempem wykonywania różnych czynności manualnych, prowadzącymi do niestaranności.
Cele terapii ręki są uzależnione od oczekiwań pacjenta, jego wartości oraz możliwości, wieku i indywidualnych predyspozycji, a także od stopnia systematyczności. Chociaż indywidualny program terapii ręki może różnić się w zależności od potrzeb, istnieje kilka wspólnych celów, takich jak:
- Poprawa i usprawnienie precyzyjnych ruchów rąk.
- Wzrost sprawności manualnej.
- Interwencja w sprawność grafomotoryczną.
- Wzmacnianie koncentracji.
- Poprawa umiejętności chwytu.
- Rozwijanie zdolności planowania ruchu.
- Poprawa koordynacji oko–ręka.
- Nauka przekraczania linii środka ciała.
- Pobudzanie czucia powierzchownego i głębokiego.
W przypadku problemów neurologicznych i ortopedycznych, celem jest poprawa zakresu ruchomości w stawach oraz siły mięśniowej.